MENU
jazznastarowce2016

22. Międzynarodowy Festiwal Jazz na Starówce 2016

Opublikowano: 11 lipca 2016 • Koncerty

1 lipca rusza w gwiazdorskiej obsadzie 22 edycja festiwalu i zapowiada się rewelacyjnie. Wystąpią artyści z Włoch, USA, Francji, Danii, Szwecji, Norwegii, Austrii, Polski i Hiszpanii.

W tym roku festiwal z poszerzoną formułą o dodatkowy, galowy koncert w Studio Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego. To jedyny tego typu plenerowy festiwal jazzowy w Polsce adresowany do szerokiej publiczności o bezpłatnej formule. Należy do najpopularniejszych i największych – pod względem ilości gromadzonej publiczności, festiwalem jazzowym w Polsce. Festiwal trwa 2 miesiące wakacyjne, koncerty odbywają się w każda sobotę lipca i sierpnia.

Festiwal od lat jest wizytówką artystyczną i turystyczną stolicy, co potwierdzają także badania i ankiety. Przez 21 lat istnienia zgromadził imponująca liczbę około miliona publiczności. Jedna edycja festiwalu gromadzi około 40 tysięcy publiczności zróżnicowanej wiekowo i społecznie, na którą składają się zarówno warszawiacy, jak i jazz- fani, turyści z Polski i zagranicy.

Festiwal kreuje nowe fakty i jakości artystyczne. Międzynarodowe gwiazdy, premiery i jazzowe odkrycia, to od kilku lat znaki rozpoznawcze festiwalu.

Polska publiczność miała okazję po raz pierwszy na festiwalu usłyszeć gigantów ery swingu jak: Scott Hamilton, Duffy Jackson, Dr. Lonnie Smith, poznać nowe odkrycia amerykańskich estrad jak: Alfredo Rodriguez, Grace Kelly, Avishai Cohen, Kyle Eastwood (syn Clinta Eastwooda), czy Hiromi.

Gwiazdy polskiego jazzu i najwybitniejsi polscy artyści jak m.in.: Tomasz Stańko, Michał Urbaniak, Zbigniew Namysłowski, Janusz Muniak, Jarek Śmietana, Włodek Pawlik, Leszek Możdżer, zespoły : The Quartet, String Connection, Laboratorium, Dream Team, Simple Acoustic Trio, Wojtek Mazolewski Quintet prezentowały swoje premierowe i jubileuszowe projekty.

W ostatnich latach na festiwalu wystąpiły międzynarodowe gwiazdy jazzu wśród nich: Archie Sheep, David Murray, Richard Galliano, Dino Saluzzi, Bill Evans, Lee Konitz, Chico Freeman, Bobo Stenson, Kenny Wheeler, Tord Gustavsen, Yaron Herman, Marilyn Mazur, Danilo Rea, Jeff Lorber, Eric Marienthal, Ernie Watts, Jacky Terrasson Trio, Joey Calderazzo, Mike Stern, Bill Evans, Roy Hargrove, Christian McBride, Charnett Moffett, Stanley Jordan, Terje Rypdal, Palle Mikkelborg, Omar Sosa.

Warto podkreślić, że festiwal od lat obecny jest w najważniejszych polskich mediach. Zajawka z festiwalu ukazała się w BBC World, a TV Deutche Welle i Das Erste zrealizowały reportaż z festiwalu.

22 edycja festiwalu zapowiada się rewelacyjnie. Wystąpią artyści z USA, Włoch, Francji, Danii, Szwecji, Norwegii, Austrii, Polski i Hiszpanii.

Data: 2 lipca - 27 sierpnia 2016

Godzina: 19:00

Miejsce: Starówka

Bilety: wstęp wolny

Fot. materiały organizatora | Źródło: materiały prasowe

Related Posts

Dodaj komentarz

« »