MENU
lakafortbema

Ogród społecznościowy na Forcie Bema

Opublikowano: 3 lutego 2015 • Wiadomości

Nowa jakość przestrzeni miejskiej – sad, warzywnik, pasieka i kwietna łąka. Tak ma wyglądać ogród społecznościowy na Forcie Bema. Ogrody społecznościowe? Chodzi o żywność, zdrowie, powrót do natury, odpowiedzialną konsumpcję i wspólne zabawy na świeżym powietrzu. To miejsca wspólnej pracy mieszkańców aglomeracji miejskich. To także ostoja dla dzikiej przyrody. Co je wyróżnia? Poza funkcją społeczną i ekologiczną, jest też funkcja kulturotwórcza.

Ogrody społecznościowe opierają się na zainteresowaniu zmianą stosunku ludzi do żywności i przestrzeni publicznej. Bemowska inicjatywa jest wspólnym pomysłem mieszkańców Bemowa, Fundacji Łąka i Pszczelarium. To koncepcja utworzenia ogrodu społecznościowego na terenie Fortu Bema z sadem, pasieką i łąką kwietną. Ogród będzie nie tylko kolejnym miejscem rekreacji, ale będzie także pełnić funkcję miejsca edukacji ekologicznej mieszkańców i uczniów z Bemowa. Wykorzystane zostaną rosnące już w Forcie Bema drzewa owocowe, znajdzie się miejsce na łąkę kwietną z rodzimymi gatunkami roślin i grządki warzywne do dyspozycji mieszkańców oraz pasiekę z ulami.

Na terenie ogrodu odbywać się będą zajęcia edukacyjne w postaci wykładów i warsztatów prowadzone przez doświadczonych botaników, ornitologów, entomologów, pszczelarzy i ogrodników. Mieszkańcy będą spotykać się tam, żeby brać udział w wydarzeniach kulturalnych. Ogród będzie dostępny dla wszystkich.

„Tworzymy zupełnie nową jakość przestrzeni miejskiej. Nasza koncepcja to ogród z sadem, pasieką i kwietną łąką. Pierwsze drzewa w sadzie już w Forcie Bema rosną, kolejne będą dosadzane. Łąkę obok obsiejemy typowymi dla Mazowsza dzikimi gatunkami roślin.

A na warzywnej grządce mieszkańcy będą mogli uprawiać rośliny jadalne. Już wkrótce będzie zielono, mieszkańcy będą mogli tutaj odpoczywać i spędzać wspólnie czas, jednocześnie pracując i robiąc coś pożytecznego.” – mówi Karol Podyma z Fundacji Łąka, współorganizator projektu.

Projekt wpisujący się w ideę tzw. urban farmingu powstał w ramach inicjatywy lokalnej. Podczas kilku spotkań uformowała się grupa chętnych do pracy mieszkańców Bemowa, która cały czas się powiększa. Każda osoba zainteresowana tworzeniem zielonej przestrzeni w mieście może dołączyć do lokalnych aktywistów. Organizatorzy udzielają też wskazówek jak utworzyć własną inicjatywę społeczną. Więcej informacji o projekcie można znaleźć
na fb projektu: fb.com/ogrodfort

Fot. materiały prasowe | Źródło: materiały prasowe

Related Posts

Dodaj komentarz

« »